| Model | AFK-8116 |
| Filter | PP+CTO+UDF+UF+T33 |
| Water temp | Hot/warm/cold |
| water sprout | 3 |
| With Child lock | Yes |
| Cooling ways | Compresssor cooling |
| Rated voltage/frequency | 220-240V 50/60Hz |
| Heating Power/capacity | 1350W /8L /h 50-100℃ |
| Cooling Power/capacity | 90W / 2L/h 5-10℃ |
| Product Dimension | 370X345X1220MM |
| Packing Dimension | 382X410X890MM |
| Package | 5-Layers Brown Carton Box |
| Load of Qty | 494PCS/40HQ |
As a professional water purification device, the UF (Ultrafiltration) water dispenser features a core 0.01–0.1 μm hollow fiber ultrafiltration membrane combined with multi-stage pre-filtration. It effectively eliminates bacteria and impurities, retains essential minerals, operates without electricity, and generates no wastewater, making it suitable for daily application in areas with favorable raw water quality.
UF filtration is essentially pressure-driven physical screening, which operates on tap water pressure without electricity.
• -Filtration Accuracy: 0.01 μm (10 nanometers), about 1/10,000 the diameter of a human hair.
• -Screening Mechanism:
o Permeable substances: water molecules, beneficial minerals (calcium, magnesium, potassium ions), dissolved oxygen.
o Trapped substances: bacteria (minimum approx. 0.02 μm), partial viruses, colloids, rust, sediment, suspended solids, macromolecular organic matter.
This Hot Cold Normal UF Water Dispenser machine is equipped with a high-definition and sensitive touch control panel with a simple and clear interface for intuitive and easy operation. Functions such as power on/off, temperature adjustment, water intake, heating and heat preservation can be controlled with a gentle touch, featuring quick response and smooth performance, free from the trouble of traditional mechanical buttons. The panel is waterproof and stain-resistant, easy to clean with a simple wipe. It boasts a simple and elegant overall design that matches the machine appearance perfectly, combining aesthetics and practicality. The touch operation is smooth and modern, easy for both the elderly and children to use, making intelligent water control more accurate, convenient and technological.
This series of intelligent tea bars and UF ultrafiltration water dispensers are equipped with a convenient remote control system. The operation is simple and easy to understand, making it user-friendly for both the elderly and children.
Without having to stand up and approach the machine, you can remotely control power on/off, temperature adjustment, water intake, heating, and heat preservation via the remote control, providing hassle-free and effortless operation.It can be flexibly controlled from the living room, study, bedroom, and other spaces, meeting various daily needs such as drinking water, making tea, and preparing milk. Featuring a clear button layout and sensitive response, the control is accurate with no delay. While enhancing the intelligent experience of the product, it also makes daily water operation more comfortable, convenient, and user-friendly, comprehensively improving the home and office using experience.